Astrogate AS-201-S1 forbedrer BYOM-oplevelsen i mødelokalet

Astrogate AS-201-S1 forbedrer BYOM-oplevelsen i mødelokalet

I takt med at hybride møder er blevet en fast del af hverdagen, stilles der større krav til mødelokalernes teknologi. Astrogate AS-201-S1 er udviklet til at gøre både BYOD (Bring Your Own Device) og BYOM (Bring Your Own Meeting) enklere og mere brugervenligt, så mødedeltagere kan fokusere på samarbejde frem for teknik.

AS-201-S1 består af en ASTROS Station og en trådløs Pod, der gør det muligt at forbinde egen computer til mødelokalets skærm, kamera, mikrofon og lydsystem uden brug af kabler. Løsningen understøtter de mest anvendte videomødeplatforme såsom Microsoft Teams, Zoom og Google Meet, hvilket giver brugerne frihed til at afholde møder fra deres foretrukne platform.

En af de største fordele ved AS-201-S1 er den trådløse adgang til mødelokalets AV-udstyr. Deltageren kan starte et videomøde direkte fra sin egen laptop og samtidig udnytte lokalets professionelle kamera, mikrofon og højttalere. Det reducerer opsætningstiden markant og minimerer risikoen for tekniske problemer ved mødestart.

Løsningen understøtter også trådløs skærmdeling via AirPlay, Google Cast og Miracast samt op til fire samtidige skærmdelinger på samme display. Dette gør det nemmere for flere deltagere at præsentere og samarbejde under mødet. Derudover tilbyder systemet annotationsværktøjer, fjernvisning og understøttelse af op til 20 samtidige forbindelser, hvilket gør det velegnet til både små og større møderum.

Med 4K-videoudgang, understøttelse af flere operativsystemer og mulighed for strømforsyning via PoE kan AS-201-S1 integreres fleksibelt i moderne mødelokaler. Resultatet er en mere strømlinet BYOM-oplevelse, hvor brugerne hurtigt kan koble sig på, dele indhold og gennemføre videomøder uden besværlige kabelforbindelser.

Astrogate AS-201-S1 er derfor et stærkt valg for virksomheder, der ønsker at skabe en mere intuitiv, fleksibel og effektiv mødeoplevelse med fokus på trådløst samarbejde og problemfri videokonferencer.