Clevertouch IMPACT Max 2 Interactive flat panel 165.1 cm (65") LED Wi-Fi 450 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android
Sendes fra fjernlager
Leveres normalt indenfor 7-10 dage
Beskrivelse
Beskrivelse
IMPACT Max 2
Smarter Classrooms,
Brighter Futures
Imagine a classroom where every lesson springs to life, capitvating students and transforming traditional teaching into a dynamic, immersive experience
Maximum performance to empower educators
With it's vibrant 4K touch screen, seamless connectivity, and intuitive interface. IMPACT Max 2 empowers educators to create engaging, interactive lessons that cater to diverse learning styles.
The Key features to make an
IMPACT in your Classroom
Customise your Homescreen
Create customisable launcher screens for an unlimited number of users on your interface panel. Each user can add shortcuts to their favourite apps and personalise their backgrounds.
Connect your Cloud Accounts
Whether you're in the classroom, at home, or on the go, the IMPACT Max 2 keeps you connected, allowing for uninterrupted teaching and learning. Enhance productivity and collaboration with ease, knowing your essential documents and applications are just a click away, no matter where you are.
Crystal Clear Lessons
Experience flawless recorded lessons, including sound with the six built-in array microphones, featuring echo cancellation and noise reduction.
A more hygienic classroom
Ensure a healthier classroom environment with the IMPACT Max 2's antibacterial power button, crafted to reduce surface transmission.
Your new Classroom Companion
Included for free is a LYNX Whiteboard account, where you can create interactive lesson content. Designed by teachers for teachers, LYNX Whiteboard offers a user-friendly platform for creating, organising, and delivering interactive lessons. It features a vast library of multimedia resources, customisable templates, and collaborative tools that make lesson planning both efficient and inspiring. With LYNX Whiteboard, teachers can seamlessly integrate videos, animations, quizzes, and real-time feedback into their lessons, fostering an engaging and dynamic learning environment.
Specifikationer
Specifikationer
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Panel life | 50000 h |
| Touch response time | 2.5 ms |
| RGB colour space | NTSC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Microphone in | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Design | |
|---|---|
| Product design | Interactive flat panel |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Indoor |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 175 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor architecture | ARM Cortex-A76+Cortex-A55 |
| Internal memory | 64 GB |
| On-board graphics card model | Mali G610 MC4 |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | Android 13 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1489 mm |
| Display depth | 87 mm |
| Display height | 906 mm |
| Display weight | 36.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1628 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1005 mm |
| Package weight | 46.4 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, Energy Star & EEC |
| Technical details | |
|---|---|
| OPS slot | 1 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
Download
Download
-
Indbygget processer
-
Design
-
Understøttet placering
-
VESA montering
-
Berørings skærm
-
HD-type
-
Lysstyrke
-
Skærmopløsning
-
Skærmteknologi
-
Indbyggede højtalere
-
Antal HDMI-porte
-
Ethernet LAN
-
USB-port
-
Wi-Fi
-
Strømforbrug standby
-
Strømforbrug typisk
-
Farve
-
Skærm diagonal (metrisk)

