LG 75UN640S0LD Signage Display Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 330 cd/m² 4K Ultra HD Blue WebOS
Varenummer: 75UN640S0LD
Sendes fra fjernlager
Beskrivelse
75", 4K UHD (3840 x 2160), 330 nits, HDR 10 Pro, LG Sound Sync, DVB-T2/C/S2, Wi-Fi, Bluetooth, Hotel Mode, Soft AP, BEACON, webOS22
LG TV Signage with Essential Function
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
Improved Design with Slim Depth
* 'LG Conventional' refers to LG UT640S series.
High-Performance with LG webOS22
* SoC : System On Chip
** GUI : Graphical User Interface
Embedded Content & Group Management
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
* LG SuperSign CMS is sold separately
Easy Group Control
Compatible with AV Control Systems
* Initial setting from display is required for Crestron Connected® compatibility.
** Network based control
Compatible with Video Conference System
* Cisco compatibility will be certified in Q3 of 2023.
** Using an HDMI cable connection (HDMI cable is optional)
Display Power Management Support
Real-time Promotion & Content Sharing
Wireless Access Point
UN640S series operates as a virtual router which can be an wireless access point for mobile devices.
Easy Menu Setup for Vertical Needs
UN640S series increases users' convenience by organizing frequently used menus* by industry.
* Pre-set Support Vertical : Corporate / Government / Retail, Meeting room
Real-time LG ConnectedCare Service
Specifikationer
Display
Display diagonal 190.5 cm (75")
Display technology LCD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display brightness 330 cd/m²
HD type 4K Ultra HD
Touchscreen No
Native aspect ratio 16:9
Display diagonal (metric) 189 cm
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Native refresh rate 60 Hz
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
HDMI version 2.0
DVI port No
USB port Yes
USB ports quantity 1
USB version 2.0
Ethernet LAN Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Wi-Fi Yes
Number of speaker outputs 1
RS-232C Yes
RF input 2
Audio Return Channel (ARC) Yes
Audio
Built-in speaker(s) Yes
RMS rated power 20 W
Design
Product design Digital signage flat panel
Product colour Blue
Placement supported Indoor
Colour name Ashed Blue
Orientation Horizontal
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Bezel width (bottom) 1.99 cm
Bezel width (side) 1.39 cm
Bezel width (top) 1.39 cm
Performance
Purpose Universal
TV tuner integrated Yes
Analog signal format system PAL, SECAM
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Browsing Yes
Power
Power consumption (typical) 202 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (max) 228 W
Energy efficiency class (SDR) G
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 133 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 167 kWh
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50-60 Hz
Computer system
Operating system installed WebOS
Operating system version 22
Weight & dimensions
Display width 1678 mm
Display depth 59.9 mm
Display height 964 mm
Display weight 31.4 kg
Width (with stand) 1678 mm
Depth (with stand) 362 mm
Height (with stand) 1027 mm
Weight (with stand) 32.1 kg
Packaging data
Package width 1880 mm
Package depth 200 mm
Package height 1115 mm
Package weight 41.5 kg
Packaging content
Stand included Yes
Remote control included Yes
Cables included AC
Technical details
Digital audio out 1
Real Time Clock (RTC) Yes
Other features
Power supply type Internal
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Timer Yes
Hotel mode Yes
Teletext function Yes
Cable lock slot type Kensington
Power management Yes
Headphone outputs 1
Common interface Plus (CI+) Yes
Bluetooth Yes
Download
LG